|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

سدتغذیه مصنوعی بزوشا دردهه فجربه بهره‌برداری می‌رسد

افتتاح سد تغذیه مصنوعی بزوشا، کلنگ‌زنی ساماندهی رودخانه قزل‌اوزن در محدوده روستای قیطول، کلنگ‌زنی احداث خط انتقال از مخازن غربی به شبکه شرب زنجان و کلنگ‌زنی بند انحرافی نکتو از برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای زنجان در ایام دهه فجر است ...

برای سد گلابر تاکنون 32 میلیارد تومان هزینه شده که برای تکمیل آن 39 میلیارد تومان دیگر نیاز استافتتاح سد تغذیه مصنوعی بزوشا، کلنگ‌زنی ساماندهی رودخانه قزل‌اوزن در محدوده روستای قیطول، کلنگ‌زنی احداث خط انتقال از مخازن غربی به شبکه شرب زنجان و کلنگ‌زنی بند انحرافی نکتو از برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای زنجان در ایام دهه فجر است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان- موسوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان دریک مصاحبه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران استان ضمن اعلام خبر فوق افزود: در حال حاضر 16 طرح ملی- استانی و تفویضی شامل 34 پروژه منابع آبی با اعتبار 30 میلیارد تومان در حال اجرا می‌باشد. موسوی سد تالوار، گلابر و آبرسانی شهر زنجان را از طرح‌های در دست اجرا اعلام کرده و گفت: سد مخزنی تالوار با حجم 500 میلیون مترمکعب برای تأمین آب 3 استان احداث می‌شود که هدف از اجرای این طرح تأمین آب 24 هزار هکتار اراضی دشت گرماب در استان زنجان و 8 هزار هکتار اراضی دشت خورخوره کردستان و 89 میلیون مترمکعب آب شرب شهر همدان است.

وی ادامه داد: اعتبار سالجاری سد تالوار 5/9 میلیارد تومان است که تاکنون 4/2 میلیارد تومان برای ساختمان سد هزینه شده و از پیشرفت فیزیکی 35درصدی برخوردار است.

وی خاطر نشان ساخت: قرار است شبکه‌های آبیاری و زهکشی این سد از طریق فاینانس انجام شود که هم اکنون بانک توسعه اسلامی برای اجرای 10 هزار هکتار از این شبکه‌های آبیاری، اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با بیان اینکه سد خاکی گلابر دارای حجم 116 میلیون مترمکعب می‌باشد، یادآور شد: در حال حاضر سد گلابر از پیشرفت فیزیکی 75درصد برخوردار است و این طرح از معدود طرح‌هایی است که سد و شبکه‌های آبیاری زهکشی به طور همزمان به اجرا درمی‌آید که پیشرفت فیزیکی شبکه‌های آبیاری در سد گلابر 35 درصد می‌باشد.

وی اظهار داشت: برای سد گلابر تاکنون 32 میلیارد تومان هزینه شده که برای تکمیل این سد 39 میلیارد تومان دیگر نیاز است که مقداری از این هزینه در متمم بودجه سال 85 پیشنهاد شده و مابقی در سال 86 تأمین خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود با تأمین اعتبار، این سد تا پایان سال آتی به بهره‌برداری کامل برسد . آب صنایع پتروشیمی در ایجرود نیز از این سد تأمین شده و از آب کشاورزی منطقه استفاده نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت اب منطقه‌ای زنجان در ادامه از اتمام خط انتقال آب غرب از سد تهم به زنجان به طول 12 کیلومتر و خط انتقال اب شرق زنجان به طول 18 کیلومتر با تکمیل 18 حلقه چاه عمیق خبر داد و اظهار داشت: در سالجاری اعتبار طرح آبرسانی به شهر زنجان 9 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که همین موضوع سبب شد تا کار ساخت خطوط بین مخازن غرب به شرق شروع نشود.

موسوی پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه آب شرب زنجان را 85درصد دانسته و گفت: در صورت تأمین منابع مالی در اوایل سال 86 تصفیه خانه آب مشروب به بهره‌برداری رسیده و نیمی از مردم زنجان از آب تصفیه شده استفاده خواهند کرد.

این مقام مسئول در ادامه از مطالعه 14 سد مخزنی کوچک خاکی خبر داده و افزود: در صورت اتمام این طرح‌ها 100 میلیون مترمکعب از آب‌های سطحی استان مهار خواهد شد.

موسوی با عنوان اینکه مطالعات فاز 2 سد مشمپا به اتمام رسیده است گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و مسئولین استانی در سال 86 این طرح در ردیف اجرائی قرار گرفته شود چرا که این سد یکی از بزرگ ترین سدهای شمالغرب کشور محسوب می‌شود.

وی حجم ورودی آب به استان زنجان را 8/2 میلیارد مترمکعب دانسته و خاطر نشان ساخت: کل آب‌های خروجی استان 4/4 میلیارد مترمکعب می‌باشد و میزان آب تولیدی استان نیز 2/2 میلیارد مترمکعب است که از این مقدار تنها 600 میلیون مترمکعب برداشت می‌شود و بالغ بر 4 میلیارد مترمکعب آب از استان خارج می‌شود. 

موسوی اضافه کرد: مصرف آب در بخش کشاورزی 5/93 درصد، در بخش شرب 5درصد ودر بخش صنعت استان 5/1 درصد می‌باشد و از این مقدار در بخش کشاورزی 30درصد بهره وری دارد و 70درصد به هدر می رود و در بخش صنعت نیز 90درصد بهره وری و در بخش شرب 70درصد بهره‌وری و 30درصد به هدر می رود.

این مقام مسئول با اشاره به وجود 5 دشت در استان یادآور شد: از 5 دشت موجودی استان 2 دشت زنجان و سجاسدشت ممنوعه می‌باشند و برداشت‌های غیرمجاز در این دو دشت باعث شده بیلان منابع آب در استان منفی باشد.

وی گفت: سالانه 100 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی استان برداشت می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: میزان نزولات جوی در استان زنجان در 10 ماهه گذشته سال آبی 251 میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته 45 درصد رشد و نسبت به دوره آماری 30 ساله، 5درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کد خبر: 7
  تاریخ خبر : 4 بهمن 1385
 1013
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 71
 • بیشترین بازدید همزمان : 236
 • بازدید امروز : 3,809
 • بازدید دیروز : 5,437
 • کل بازدید : 2,779,784
 • آخرین به روزرسانی : 21 فروردین 1400 15:16:58

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : زنجان، ضلع شمالی فلکه قائم، شرکت سهامی آب منطقه‌ای زنجان
 • کدپستی : 4513713133
 • تلفن : 02433441041
 • فاکس :
 • پست الکترونیکی : info[at]znrw.ir
 • پیامک : 3000819190
 • تلفن گویا : 02433136000