|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

افزایش 66 درصدی میزان بارندگی در زنجان نسبت به سال گذشته

میزان بارندگی در9 ماهه اول سال آبی جاری استان زنجان، نسبت به سال گذشته 66 درصد افزایش یافته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وروابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، مهندس جعفر فهیمی مدیر عامل این شرکت در جمع خبرنگاران عنوان داشت: امسال در 9 ماهه اول سال آبی نسبت ...

میزان بارندگی در9 ماهه اول سال آبی جاری استان زنجان، نسبت به سال گذشته 66 درصد افزایش یافته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وروابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، مهندس جعفر فهیمی مدیر عامل این شرکت در جمع خبرنگاران عنوان داشت: امسال در 9 ماهه اول سال آبی نسبت به سال گذشته افزایش 66 درصدی نزورات آسمانی را شاهد بودیم این در حالیست که نسبت به دراز مدت آماری 20 درصد عقب هستیم.وی ادامه داد: مجموعا کسری مخازن استانی 107 میلیون متر مکعب است. بنا به اظهارات این مقام مسئول در سال جاری از نظر تامین آب شرب و صنعتی در استان نگرانی وجود ندارد اما به خاطر کسری که هنوز در مخازن وجود دارد باید مصرف بهینه صورت گیرد.مهندس فهیمی در خصوص میزان بارش در استان گفت: مجموع بارندگی 9 ماهه اول سال 88-87، 7/246 میلیمتر است که این میزان در 9 ماهه اول سال آبی گذشته 7/148 میلیمتر بود.وی میزان بارش در متوسط دراز مدت را 4/309 میلیمتر عنوان کرد.به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان در سال گذشته بیشترین بارندگی در قیدار و کمترین در گیلوان بوده و در سال جاری نیز بیشترین بارندگی را در قیدار و کمترین آن را در دندی شاهد بودیم. وی در خصوص آب مورد نیاز روستا ها و نیز آب کشاورزی مورد نیاز استان در سال جاری اظهار داشت:

 آب شرب مورد نیاز روستا ها تامین شده و طرح هایی نیز در این زمینه به بهره برداری رسیده است. البته هنوز مشکلاتی در روستاهایی که متکی به آب چشمه ها و قنات ها هستند وجود دارد که این شرکت تمهیدات لازم را در مورد روستا های مذکور اندیشیده است. در باب آب زراعی نیز که عمده آب تولید شده استان را مصرف می کند، در سال جاری دشت ها نسبت به سال گذشته تغذیه خوبی داشته اند هرچند با وجود تغذیه خوب دشت، به خاطر برداشت بی رویه همچنان با کمبود آب افت دشت ها روبه رو خواهیم بود.وی میزان آب ورودی به مخازن استان را در سال 1/1 میلیارد متر مکعب بیان داشت و افزود: میزان تخلیه مخازن در سال یک میلیاردو207میلیون متر مکعب است که با این حساب ما کسری مخزنی معادل 107 میلیون متر مکعب در استان داریم. این میزان کسری خود نشان دهنده میزان احتیاط فروانی است که ما باید در خصوص بهره برداری از آب زیر زمینی به خرج دهیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با اعلام این خبر که شبکه آبیاری وزهکشی طرح تالوار بزودی کلنگ زنی می شود در خصوص میزان اعتبار این طرح گفت: در سال جاری 28 میلیارد تومان اعتبار برای سد تالوار و 5 میلیارد و 800 میلیون تومان نیز برای شبکه آبیاری زهکشی در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص اعتبار پیش بینی شده در فصل کاری، امسال این سد آبگیری می شود.مهندس فهیمی با اشاره به این مطلب که تاکنون 559 حلقه چاه غیر مجاز در استان با حجم تخلیه 3/44 میلیون متر مکعب پر شده است، گفت: خوشبختانه شورای حفاظت آب در استان اقدام به تهیه آمار از شمار چاه های غیر مجاز نموده است. در این شورا تکلیف چاه های غیر مجاز تعیین می شود. وی افزود: تاکنون 18 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف شده و مجوز چاه جایگزین به منظور رفع مشکل کم آبی برای 112 حلقه چاه صادر گردیده است. همچنین از 1838 حلقه چاه نیز بازدید کارشناسی به عمل آمده است.مهندس فهیمی درپایان مصاحبه مطبوعاتی ،اصلاح الگوی مصرف آب راموردتاکیدقرارداردوگفت : آب نبض زندگی بشری است باید ازآن بهینه استفاده کنیم.

کد خبر: 117
  تاریخ خبر : 4 تیر 1388
 988
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 55
 • بیشترین بازدید همزمان : 236
 • بازدید امروز : 4,657
 • بازدید دیروز : 5,437
 • کل بازدید : 2,780,632
 • آخرین به روزرسانی : 21 فروردین 1400 15:16:58

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : زنجان، ضلع شمالی فلکه قائم، شرکت سهامی آب منطقه‌ای زنجان
 • کدپستی : 4513713133
 • تلفن : 02433441041
 • فاکس :
 • پست الکترونیکی : info[at]znrw.ir
 • پیامک : 3000819190
 • تلفن گویا : 02433136000