|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

با حضور نماینده سازمان مردم نهاد سرو رویان اشراق زنجان برگزارشد؛

نشست با بهره برداران کشاورزان شهرک سوکهریز شهرستان خرمدره

با حضور فرشته وطن دوست نماینده سازمان مردم نهاد سرو رویان اشراق زنجان، نشست صمیمی و مردمی با کشاورزان و بهره برداران شهرک سوکهریز شهرستان خرمدره برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان؛ در این نشست ابتدا زهرا شکری کارشناس منابع آب شهرستان خرمدره با تشریح وضعیت کنونی منابع آب این شهرستان و بارشهای کم که امسال رخ داده است گفت: بایستی با شرایط کنونی کشاورزان و بهره برداران خود را وقف داده و در مصرف بهینه آب و رعایت الگوی کشت دقت نظر داده داشته باشند.

احمدعلی غلام آزاد دبیر شورای فرهنگی شرکت آب منطقه ای زنجان نیز با اشاره به گنجاندن موضوع آب در مسائل مهم و اولیه فرهنگی کشور که نیاز به تشریک مساعی و همدلی همگان دارد، خاطرنشان کرد: موضوع بحران آب و کمبود آن یک واقعیت است و همه مسئولین در پی اجرای رسالت خود در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب هستند و این موضوع محقق نخواهد شد مگر با مساعدت و همکاری کشاورزان و بهره برداران منطقه که آینده نسل های بعد بستگی به تصمیمیات و مصارف آنها دارد.

در ادامه، نماینده سازمان مردم نهاد سرو رویان اشراق زنجان گفت:  در بین روستاهای سرسبز و زیبای اطراف شهر خرمدره روستای سوکهریز یکی از روستاهای بسیار دیدنی و توریستی است که باغات زیبا در کنار مزارع صیفی و سبزی و آب‌وهوای دل‌انگیز خاطره خوشی را برای طبیعت جویان و گردشگران در این منطقه به همراه دارد.

فرشته وطن دوست عنوان داشت: سوکهریز یکی از بکرترین مناطق و روستاهای هدف گردشگری استان زنجان است که توجه همگان را به خود جلب کرده است و این موضوع می طلبد تا هرچه بیشتر به فکر رعایت الگوی مصرف و بهینه ساختن آن نمائیم تا همیشه این منطقه زیبا را در صدر گردشگری استان ببینیم.

وی خاطرنشان ساخت: بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان اقتصادی کشور که وظیفه تولید غذا و حفظ امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد، مصرف کننده اصلی آب کشور به شمار می آید تا آنجاکه بنابه آمار رسمی وزارت نیرو، بیش از ۹۰ درصد آب قابل استحصال، در بخش کشاورزی مصرف می شود.

وطن دوست تصریح کرد: با وجود شکل گیری پدیده تغییرات اقلیمی در جهان که از مهم ترین نشانه های آن کاهش نزولات جوی در چند سال گذشته است، منابع آبی کشور به شدت در معرض تهدید قرار گرفته اند. از این رو می بایست برای سازگاری با طبیعت و مهار بحران آب، میزان مصرف در بخش های مختلف کاهش یابد که در این بین، سهم بخش کشاورزی در این صرفه جویی بیش از سایر بخش ها خواهد بود.

نماینده سازمان مردم نهاد سرو رویان اشراق زنجان ادامه داد: این کار با به حداقل رساندن تلفات آب در سطح مزارع و نیز کشت گیاهان مقاوم به کم آبی و سازگار با شرایط آب و هوایی هر منطقه که از آن به «الگوی کشت» تعبیر می شود، میسر است و متاسفانه طرح الگوی کشت با وجود اهمیت بسیار زیادی که برای مدیریت مصرف آب در سطح مزارع و باغات کشور دارد اما هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است.

وی گفت: در سال های گذشته، مصرف آب کشاورزی چه از طریق قانونی و چه از طریق غیرقانونی (حفر چاه های غیرمجاز) افزایش چشمگیری داشته و این افزایش بدون توجه به استعداد منطقه در نوع محصول و پوشش گیاهی صورت گرفته است که موجب پایین آمدن راندمان کشاورزی و هدر رفت منابع آب زیرزمینی و سطحی شده است.

وطن دوست از کشاورزان و بهره برداران خواست با توجه به شرایط منحصر به فرد سوکهریز و وجود پوشش گیاهی مناسب و موقعیت سوق الجیشی آن که در چهارراه جاده ابریشم قرار گرفته است، با رعایت الگوی مصرف و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی در حفظ زیبایی و شکوفایی منطقه سهیم باشند.

شایان ذکر است در پایان این نشست، پس از استماع مشکلات کشاورزان و بهره برداران منطقه سوکهریز ،بروشورهایی در ارتباط با ترویج و آموزش مصرف بهینه آب کشاورزی برای خانواده های کشاورزان از سوی روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان در بین شرکت کنندگان در این نشست توزیع شد.

کد خبر: 3161
  تاریخ خبر : 14 آذر 1401
 کارشناس روابط عمومی
 61
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 25
 • بیشترین بازدید همزمان : 516
 • بازدید امروز : 4,588
 • بازدید دیروز : 2,516
 • کل بازدید : 5,066,960
 • آخرین به روزرسانی : 18 بهمن 1401 13:21:47
 • شناسه IP شما : 3.236.248.157

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : زنجان، ضلع شمالی فلکه قائم، شرکت سهامی آب منطقه‌ای زنجان
 • کدپستی : 4513713133
 • تلفن : 02433441041
 • ارتباط مستقیم دفتر بازرسی : 11-02433136310
 • پست الکترونیکی : info[at]znrw.ir
 • پیامک : 3000819190
 • تلفن گویا : 02433136000